Zmarł były wicepremier i dyrektor Huty Katowice, Zbigniew Szałajda
W dniu 5 maja odszedł Zbigniew Szałajda, postać znacząca dla polskiego hutnictwa, który pełnił kluczowe role zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Były wicepremier i minister, zmarł na krótko przed swoimi 90. urodzinami.
  1. Zbigniew Szałajda był dyrektorem Huty Katowice w latach 1974-1980.
  2. Pełnił funkcję ministra hutnictwa, a następnie wicepremiera w latach 80.
  3. Odszedł tuż przed 90. rocznicą urodzin, 5 maja.
  4. Był odznaczony wieloma orderami i medalami za swoją działalność zawodową i społeczną.

Zbigniew Szałajda urodził się w Wilnie, a wykształcenie zdobył na Politechnice Śląskiej. Swoją karierę rozpoczął w hutach Florian i F. Dzierżyńskiego, by w 1970 roku objąć stanowisko dyrektora naczelnego Huty Kościuszko. Cztery lata później stanął na czele Huty Katowice, gdzie, jak sam wspominał, skupił się na organizacji kadry kierowniczej, co było kluczowe dla rozwoju nowoczesnego hutnictwa.

„Zacząłem od organizowania kadry. Wiedziałem, że nie da się tego zrobić bez doświadczonych menedżerów. To był zaciąg najlepszych z tych, który znałem z wielu hut, inżynierów i kierowników. Przychodzili ludzie ze Śląska, a także z Huty Sendzimira. Musiałem zorganizować cały resort z dyrektorem kadrowym na czele, bo trzeba było tysiące ludzi przeszkolić. Mieliśmy kompetentnych menedżerów, ale zwykłych hutników – otrzaskanych z ogniem, gazem i temperaturami – wielu wtedy nie było. Prowadziliśmy więc nabór, przede wszystkim młodych ludzi, którzy do Huty Katowice chętnie przyjeżdżali z całej Polski. Widzieli w tym swoją szansę na awans” – mówił Szałajda w rozmowie z „Przeglądem Dąbrowskim”.

Po zakończeniu kariery w sektorze publicznym, Zbigniew Szałajda nie przestał być aktywny zawodowo. Pracował w sektorze prywatnym, pełniąc funkcję przewodniczącego rady nadzorczej w spółkach Stalexport Centrostal Warszawa oraz Biproferm.

„Zbigniew Szałajda cieszył się zasłużonym uznaniem i szacunkiem w środowisku budowniczych i pracowników huty Katowice, w której budowie miał osobiste zasługi. Był wrażliwy na sprawy ludzkie oraz posiadał umiejętność doboru kadry inżynieryjno-technicznej. Na zawsze zachowamy w pamięci Jego wsparcie i okazaną serdeczność przy realizacji projektu „Śladami Huty Katowice”, którego celem było i jest dokumentowanie oraz utrwalanie w społecznej świadomości znaczenia tej inwestycji dla gospodarki kraju i regionu Zagłębia” – wspomina Maciej Gadaczek, przewodniczący Miejskiej Komisji Historycznej Pokolenia.

Zbigniew Szałajda pozostawił po sobie trwały ślad w historii polskiego przemysłu, będąc przykładem lidera, który potrafił łączyć wizję rozwoju z troską o ludzi pracujących na rzecz tego rozwoju.
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej